Bajka „O tym jak Jurek i Zenek stali się milionerami”  :) 

Dorota Stankiewicz12 czerwca 2017Komentarze (0)

A dziś mam dla Ciebie bajkę 🙂 .  Tak, tak, dobrze przeczytałeś 🙂 . To będzie bajka ku przestrodze. Koniecznie przeczytaj i zweryfikuj jak jest w Twojej firmie.

A zatem weź kubek herbaty i posłuchaj…………….

Dawno, dawno temu……… była sobie Firma o nazwie Programik. Firma Programik współpracowała z dwoma programistami- Jurkiem i Zenkiem.  Dzięki wiedzy Jurka i Zenka, firma Programik zaczęła wytwarzać nowatorskie oprogramowanie, które cieszyło się na rynku coraz większym zainteresowaniem. Oprogramowanie nazywało się „ Golden Egg”.

Firma zaczęła się rozrastać, zatrudniać nowych ludzi, wynajęła biuro w szklanym wieżowcu. Jednym słowem pełen sukces!!!! Oprogramowanie, można byłoby rzec  było „ kurą znoszącą złote jajka”. Każdy chciał je mieć!!!!

Wszystko było jak w bajce…..aż nagle……..pewien mądry nabywca licencji, postanowił zweryfikować umowy z pracownikami firmy programik. I w tej oto chwili, kiedy wziął do ręki umowę Jurka i Zenka, czar prysł……

Co się okazało???  Okazało się, że firma Programik nie posiada praw autorskich do programu „ Golden Egg”!!!Kto zatem je posiadał? Otóż właścicielami praw  autorskich do programu komputerowego „ Golden Egg” okazali się Pan Jurek i Zenek!!!!!  W firmie zapanował haos!

Jak do tego doszło? Jak to możliwe – zachodzili w głowę Prezesi.  Odpowiedź byłą prosta-  Spółka Programik zatrudniła Jurka i Zenka na podstawie umów zlecenia……ale zapomniała o jednej ważnej kwestii- tj.  o klauzuli dotyczącej przeniesienia autorskich praw majątkowych!!! W konsekwencji, twórcami oprogramowania jak i właścicielami praw autorskich do niego  byli  Zenek i Jurek!

Jaki z tego morał? Możesz włożyć mnóstwo energii, pracy i pieniędzy w coś co nigdy nie było , nie jest i nie będzie Twoje, dlatego przenoś prawa autorskie do programów stworzonych przez programistów zatrudnionych na zleceniu!

Na szczęście, Panowie Jurek i Zenek okazali się dobrymi, poczciwymi programistami i za milion monet i część udziałów w spółce Programik przenieśli  na Spółkę prawa autorskie do programu „ Golden Egg”:) .

Jednym słowem- spółka miała szczęście…. Ty jednak możesz nie spotkać na swojej drodze ludzi pokroju Pana Jurka i Zenka! Zweryfikuj zatem umowy z programistami aby nie było niepotrzebnych niespodzianek i  stresów!

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post: